Başkan Öztürk, 'Fethiye'nin sorunları çözülmeli'

Ak Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, Fethiye'nin genel sorunlarına değinip, yapılması gereken çalışmaların eksik ve tamamlanamamış olmasına tepki göstererek basın açıklaması düzenlendi. Başkan Öztürk açıklamasında, 'Fethiye Belediye Başkanına ve Büyükşehir belediye başkanına sesleniyorum. Görevinizi tam yapın' dedi.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO
Dost Gazetesi - Sezgi Köktener

Ak Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, Başkan Yardımcısı Salih Dündar, Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Gülhanım Boz ve üyelerin bulunduğu basın açıklamasında, Fethiye’nin genel sorunları konuşulup, yapılan çalışmalar anlatıldı. Fethiye’de gerekli çalışmaların yapılmadığını söyleyen AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk kanalizasyon nedeni ile yayılan pis kokular, su kesintileri, kaçak yapılar ve şehir yönetiminde belediyenin yetersiz kaldığı belirtildi. Turistik bir ilçeye yakışmayan görüntülerin olduğunu söyleyen Başkan Öztürk, Fethiye halkının her gün farklı konularda arayıp şikayetlerde bulunduğunun altını çizdi. Karaçulha veya çevre yolu bölgesine acil itfaiye istasyonu kurulması gerektiğini de hatırlatan Öztürk, yangında zarar gören esnaflara geçmiş olsun dileklerini iletti.  Ak Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk açıklamasında şu ifadelere yer vererek, “Kıymetli arkadaşlar; bildiğiniz gibi Ak Parti Fethiye İlçe Başkanlığı olarak zaman zaman gündemi değerlendirme amaçlı basın açıklaması yapıyoruz. Bugün de bazı değerlendirmeler yapmak üzere sizlerin huzurundayım” dedi. 
“YURT SIKINTISI ÇEKEN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ MİSAFİRHANELERE YERLEŞTİRİLDİ”
AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, “Uzun bir aradan sonra okullarda eğitime başlandı. Üniversiteler açıldı. İlçemizde fakülte ve yüksekokullarda yaklaşık 5500 civarında öğrenci eğitim görüyor. Bu öğrencilerin 350 ‘si kredi Yurtlar kurumu yurdunda kalıyordu. 2020 yılı Mart ayı ortasından itibaren eğitime ara verilince, yurtta kalan öğrenciler memleketine döndüler. Özel apart otel ve evlerde kalanlar ayrıldılar. Yaklaşık bir buçuk yıl sonra yüz yüze eğitime başlandı. Bu yıl okullar açılınca hem geçen yıldan devam eden öğrenciler hem de ilk kez üniversiteye girenlerin başvurusu ile bir talep yoğunluğu yaşandı. Eskiden beri bazı öğrenciler yurdu tercih ederken bazıları da arkadaşları ile birlikte apart otel ya ev tutmak istiyor. İlk anda yaşanan yoğunluk bir süre sonra normale dönüyor. Yurt başvurusunda bulunan öğrenciler başarı kriteri, gelir kriteri ve sosyal kritere göre yerleştirme yapılıyor. Yurtta kalmak isteyip de kalamayanlar için yeni yurt binası araştırılıyor, ek kiralama yapılıyor. Durum böyle iken, Fakülte ve yüksekokulların açıldığı günlerde oluşan talep yoğunluğunu muhalefet maalesef suiistimal etmeye kalktı. Hükümetimizin talimatı ile Valiliğimiz ve Kaymakamlığımız bu konu için çalışma başlattılar. Fethiye’de bulunan DSİ Sosyal Tesisi, Orman Misafirhanesi, Öğretmenevi, Polis evi, Turizm Otelcilik Uygulama Oteli gibi kamu tesislerinin kapasiteleri listelendi ve 350 öğrencimiz uygun fiyatlardan bu tesislere yerleştirildi. Muğla merkezde de 2024 kişilik öğrenci yurdu 7 Ekim 2021 tarihinde hizmete açıldı ve öğrencilerimiz sıcak yuvalarına kavuştu. Arkadaşlar, Fethiye İşletme Fakültesinin bulunduğu kampüste 110 dekar alanda 3 adet Yurt binası, 2 Adet sosyal tesis, 2 adet giriş kontrol binası inşaatı devam ediyor. Yaklaşık 32.650 metrekare inşaat alanı olan 700 kız 700 erkek öğrencinin barınacağı 60.000.000 TL inşaat bedeli olan yurt inşaatımız bitmek üzere. İnşaatımız bitince Fethiye’mizde yurt sıkıntısı söz konusu olmayacak. Hatta yeni bir yurt binası için yerimiz hazır. Gençlik ve Spor Bakanlığımız 1000 kişilik yeni bir yurt için hazırlık yapıyor. Dünyada en çok öğrenci yurduna sahip Türkiye Cumhuriyeti Devleti yeni yurtlar yapmaya devam ediyor. Aslında Fethiye’mizdeki yurt inşaatı belediye ile yaşanan ruhsat sorunları nedeniyle bir yıl gecikti. Keşke bu gecikme olmamış olsaydı, bu yıl herhangi bir yurt sorunu yaşamazdık” diye konuştu.

“EKİM AYI BELEDİYE MECLİS TOPLANTISI, USULSÜZ HURDA SATIŞI”
AK Parti İlçe Başkanı Öztürk, “Her ayın ilk iş günü Fethiye Belediye Meclis toplantısı yapıyoruz. Bu ay meclis toplantısının Birinci Birleşim Birinci Oturumunu 01 EKİM 2021 Cuma günü yaptık. Toplantıda gündem maddeleri sırasıyla değerlendirildi. Mecliste maddeler görüşülürken Fethiye Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğünün mevzuatına ilişkin maddeye sıra gelince grup başkanı olarak söz alarak, başkana birkaç soru sormak istediğimi söyledim. Sayın başkan sözü bana verdi ve Sorum şuydu: “ Sayın Başkan Fethiye Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü kurulalı henüz iki yıl oldu. Bu müdürlük uhdesine almış olduğunuz diğer müdürlüklerin ihale yetkisini şimdi eski yerine iade ediyorsunuz.  Ne oldu da önceki fikrinizden vazgeçtiniz de eskiye dönüyorsunuz? Bir de toplumda yaygın olarak konuşulan Fethiye Belediyesi hurda deposundaki hurdaların, ihalesiz, usulsüz biçimde satışı ve zimmet iddiaları için ne diyeceksiniz? “ dedim.  Başkan: “ Fethiye’de çok fazla dedikodu var. Biz şeffaf olarak çalışıyoruz. Kim usulsüz iş yaparsa, meclis üyesi de olsa, personel de olsa gereğini yaparız dediler. Benim sorumdan rahatsız oldular ve gündem dışı soru alamayacağını, gerekirse yazılı cevap verebileceğini söyleyince ben de kendilerine:” Başkan kıymetli meclis üyelerimizin ve kıymetli Fethiyelilerin bilgilenmeye ihtiyacı var“ dedim. Ve sorumda ısrarcı oldum. Başkan Fethiye’de çok dedikodu var diye başladığı cümlesini Usulsüz Hurda Satışı konusunda bazı kişiler hakkında suç duyurusunda bulunduklarını söylediler. Demek ki dedikodu değil fiili bir durum varmış. Konunun takipçisi olacağız” diye konuştu. 
“FETHİYE SOKAKLARINDA YAYILAN PİS KOKULAR VE SU BASKINLARI”
Başkan Öztürk, “Fethiye’mizi pis kokular kapladı.  Şehrin belirli noktalarında yoğun foseptik kokuları var. Özellikle Mustafa Kemal Bulvarı (22 metrelik yol) üzeri, AVM civarı, Orman İşletme Civarı, 2. Karagözler, Ovacık, Ölüdeniz ve birçok noktada. Muğla Büyükşehir Belediyesi ve MUSKİ diğer alanlarda olduğu gibi sınıfta kaldılar. Yaza bezdiren su kesintileri ile başladık. Evler, Oteller, Moteller, Pansiyonlar, Restoranlar, Camiler, Hastaneler, tüm Fethiye su sıkıntıları yaşadı. Şimdi de tüm şehir kokuyor. Bu çağda Fethiye’lilere bu reva mı? Böyle mi marka şehir olacağız, böyle mi modern ve gelişmiş şehir olacağız? Bu mudur çağdaş belediyecilik” dedi.  
“GEREKLİ ÖNLEMLERİ DERHAL ALIN”
AK Parti İlçe Başkanı Öztürk, “Kış mevsimi geldi çattı. Bütün kurumlar kış hazırlığı yapar. Karayolları şarampolleri; DSİ kanalları temizler. Belediyelerin de yağmur suyu kanallarını ve kanalizasyonları temizlemesi gerekir ancak belediyenin kanalizasyon ve su kanallarında herhangi bir çalışmasını göremiyoruz. Geçtiğimiz Cumartesi günü bastıran ani yağmur neticesinde bazı iş yerlerini su bastı. Esnafımız pandemi sebebiyle zaten sıkıntılı günler geçirirken bir de belediyelerin beceriksizlikleri yüzünden maddi zararlara uğradılar, uykusuz bir gece geçirdiler. Buradan Fethiye Belediye Başkanına ve Büyükşehir Belediye Başkanına tekrar sesleniyorum: gerekli önlemleri derhal alın” şeklinde konuştu.
“KARAÇULHA HAL BÖLGESİ VEYA ÇEVRE YOLU ÜZERİNE İTFAİYE İSTASYONU ŞART”
AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, “Yaz yangınlar ile mücadele ettik. Orman yangınları orman teşkilatı, belediyelerin İtfaiyeleri, vatandaşlarımızın desteği, dost ve kardeş ülkeler ile işbirliği yaparak topyekûn bir çalışma ile söndürüldü.  Orman yangınları nihayet bitti ancak şehir içinde birçok ev ve iş yeri yandı. Çatalarık bölgesinde bir kereste deposunda büyük bir yaygın yaşandı. Taşyaka’da bir esnafımızın üç katlı mağazası yandı. Geçen Pazar günü de Karaçulha Hali girişinde sera malzemeleri satan bir işyerinde büyük bir yangın yaşandı. Ciddi maddi kayıplar oluştu. Çatalarık’taki kereste deposu yangınında orman işletmemizin arazöz ve helikopteri yangın söndürmede büyük bir destek sağladı. İki gün önceki Karaçulha Halindeki yangında Orman İşletme Müdürümüzden bizzat destek istedik. Sağ olsunlar hem arozöz hem de helikopter ile desteğe geldiler. Yine de maalesef kardeşimizin işyerinde çok büyük maddi hasar oluştu. Şükürler olsun ki yanındaki işyerlerine sirayet etmedi. Yangın esnasında Muğla Milletvekilimiz Sayın Mehmet Yavuz DEMİR Bey ile yangın yerindeydik. Yangın söndürme faaliyetlerini yakından takip ettik. İtfaiye teşkilatının önemini bir kez daha gördük. İş yeri sahipleri ve Karaçulha Hal Derneği yöneticileri ile görüşmelerimiz esnasında, Muğla Büyükşehir Belediyesine defalarca başvurarak Karaçulha Hali bölgesinde itfaiye istasyonu istediklerini ancak yetkililerin kulak tıkadıklarını söylediler. Buradan ben de Büyükşehir Belediyesine seslenmek istiyorum. Karaçulha halinde 300’ün üzerinde büyük iş yeri var. Bu iş yerleri bitişik nizam... Allah korusun bir yangın yaşanırsa felaket olur. Hal yakınında yerleşim yerleri var. Üniversite kampüsümüz var. Okullar bölgesinde çok sayıda okulumuz var. Muğla Büyükşehir Belediyesine çağrımız hal bölgesinde ya da çevre yolu üzerinde bir itfaiye istasyonu oluşturalım. Bu konuda yetkilileri göreve davet ediyorum. Yangın felaketine uğrayan tüm kardeşlerime geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Allah her türlü felaketten memleketimizi, milletimizi, ülkemizi korusun” ifadelerini kullandı.

“ANA MUHALEFET PARTİSİNİN İLÇE BAŞKANINA YAKIŞMADI”
AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Öztürk, “Geçtiğimiz günlerde nahoş bir olay yaşadım. Ak Parti Fethiye İlçe başkanlığı önünde arkadaşlarım ile birlikte gelecek olan misafirlerimizi beklerken,  her zaman görüştüğümüz, yaptığımız programları takip eden iki basın mensubumuz bana seslendiler. “Başkanım CHP ilçe başkanlığından geliyoruz. Buraya geldiğimizi öğrenen ilçe başkanı size bir hediye gönderdi “ dediler. Ben de gülümseyerek “ kötü bir şaka değil inşallah” dedim. Gülüştük. “Yok başkanım kötü bir şey değil” dediler.  Bunun üzerine bana uzattıkları kırmızı renkli beze sarılmış bir paketi aldım ve nazikçe açtım. İçinden iki paket kahve ve bir karanfil çıktı. Ben de “ Başkan kahve göndermiş, kendisine teşekkür ediyorum, Allah razı olsun” dedim. Bu olayın videosunu çeken basın mensubu arkadaşlarım CHP ilçe başkanına videoyu göndermişler. Onlar da bu videoyu Ak Parti’mize saldırmayı iş edinmiş, internet üzerinden yayın yapan bir TV kanalına servis etmişler. Söz konusu kanal da bu videoyu kullanarak benimle ve partimle hiçbir ilgisi olmayan, benim resmim ile yasadışı faaliyetlerden dolayı tutuklama kararı bulunan, yeraltı dünyasından bir kişinin resmini yan yana getirip uyduruk bir haber yapmışlar. Arkadaşlar; kahve bizim kültürümüzde önemli bir yere sahiptir. Yorgun olduğumuzda, keyiflendiğimizde, hayırlı bir işin öncesinde ya da sonrasında kahve içeriz. Sohbetlerin vazgeçilmezidir.  Bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır. Kahve ile derin dostluklar kurulur, hatırı gözetilir. Kahve ikramı güzel bir davranıştır. Bugün yine kahve ikram eden olsa seve seve içerim ya da göndermiş olunan kahve paketini alırım.  Böyle yakışıksız bir haber yaptırmak ana muhalefet partisinin ilçe başkanına hiç yakışmadı. Bu hareket ilçe başkanına nasıl bir güç katacaktır? Bundan nasıl bir siyaset çıkar?  Hatta bu haberi WhatsApp üzerinden yaymak ne kadar ilkel bir düşüncedir. Böyle bir olaydan medet umması, seviyeyi bu kadar düşürmüş olması son derece üzücü. Tekrar ediyorum, bu hareket ana muhalefet partisinin ilçe başkanına yakışmadı. Üzüldüm doğrusu. Böyle siyaset olmaz.  Bizler Fethiye için çalışıyoruz. Rekabetimiz Fethiye’ye hizmet konusunda olmalı” dedi. 
 “KANGREN OLAN ALTYAPI ÇALIŞMALARI”
Başkan Turgay Öztürk, “Geçtiğimiz aylarda, kıymetli Fethiyeli hemşehrilerimiz ve tatile gelen misafirlerimiz plansız programsız yapılan altyapı çalışmalarından mağdur oldular. Kazılıp bırakılan, yeterince trafik işaretleri bulunmayan cadde ve sokaklarda araçlar ya çukura düştüler ya da tamirhanelerden çıkamadılar.  Covid 19 salgını nedeniyle sıkıntılı günler geçiren turizmcilerimiz, esnaflarımız alt yapı çalışması nedeniyle ikinci tokadı yediler. Çalışmalar Nisan’da bitecek, Haziran’da bitecek derken bir türlü bitirilemedi.  Maalesef turizm sezonu boyunca da çalışmalar bitmedi. Kışı pandemi kısıtlaması ile geçiren turistler kısa da olsa bir tatil yapmak, nefes almak için Fethiye’mize geldiler. Su kesintileri. Toz ve topraktan dolayı odalarından çıkamadılar. Tatili yarıda kesip buradan ayrıldılar. Rezervasyon iptalleri oldu.  Tüm bunların neticesinde hem prestij kaybı yaşadık hem de maddi kayıplarımız oldu. Şimdi de Kasım ayı içerisinde altyapı çalışmaları için İnönü Caddesi’ne kazma vurulacak. Bu cadde Muğla Makasından Yeni Camiye kadar kazılacak. Şimdiden hem Fethiye Belediyesini, hem de Muğla Büyükşehir belediyesini hem de diğer kurumları uyarıyorum. Fethiyelilere yeni bir sıkıntı daha yaşatmayın. Ovacıkta, Hisarönü’nde, Çalış Plajında, Taşyaka’da yaşanan rezalet burada yaşanmasın. Bu yol Fethiye merkezine giriş kapısı. Planlamanızı düzgün yapın, alternatif yol güzergahını iyi belirleyin. Yönlendirme trafik işaretlemesini ihmal etmeyin. Okullar eğitime açıldı. Kazı çalışmaları ve trafik yüzünden çocuklarımızın okullara ulaşımını engellemeyin. Hem İnönü bulvarındaki işyerlerini hem de çarşı merkezindeki esnaflarımızı mağdur etmeyin” şeklinde konuştu. 
“İMAR UYGULAMALARI VE KAÇAK İNŞAATLAR” 
AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, “Yerel seçimlerin üzerinden 30 ay geçti. Her fırsatta Fethiye’nin tüm mahallelerinde İmar revizyonu yapalım diyoruz. Kulaklar tıkanıyor. Fethiye Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi topu taca atıyor. Tüm mahalleleri kapsayan bütüncül bir İmar revizyonu yok, arsa üretilemiyor. Aynı partiden olursak şöyle uyumlu çalışırız, böyle uyumlu çalışırız dediler. Maalesef dağ fare doğurdu. Sonuçta eziyeti kıymetli Fethiyeliler çekiyor. Kırsal mahallelerimizde aileler çocuklarına küçük bir ev bile yapamazken İmara aykırı kaçak villa inşaatlarının önünü alamıyorlar. Hatta kaçak inşaat konusunda yönlendirmeler olduğu iddia ediliyor. İmara aykırı kaçak villa inşaatları konusunda hem Fethiye Belediye Başkanına hem de Büyükşehir belediye başkanına sesleniyorum. Görevinizi tam yapın” dedi. 
“BEHÇET SAATCI’YA HAYIRLI OLSUN”
Başkan Öztürk, “Behçet Saatcı konusu bizim dışımızda olan bir konu. Türkiye’de parti değiştirme, birden fazla partiye gidişler ilk defa olan şeyler değil. Hayırlı olsun deriz, kendisine başarılar dileriz. Biz AK Partiyiz büyük bir aileyiz.  Biz bu konuların dışındayız. Behçet Saatcı’nın AK Parti ile görüşmelerine şahit olmadım. Benim ilçe başkanı olduğum dönemde böyle bir görüşmemiz olmadı. Ama kendileri düşünmüşler midir? Ya da başka bir bağlantı kurmuşlar mıdır? Bilmiyorum. Dediğim gibi tamamen kendi kararlarıdır. Hayırlı olsun diliyorum” dedi. 
     

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN