Demir, 'AKP'de hep armut dibine düşüyor'

CHP İlçe Başkanı Mehmet Demir, Ülkemizde yaşanan sorunlara değindi ve ülkeyi 20 yıldır yöneten AKP'nin her seçim döneminde vaatler vererek halkı kandırdığını sonra bu vaatlerini unuttuğunu söyledi. Demir, 'Genel Başkanları Erdoğan her seçimde verdiği vaatleri seçimlerden sonra unutuyor. Yalnız Erdoğan değil, tıpkı onun gibi bakanları unutuyor, vekilleri unutuyor. Fethiye ilçe başkanının söylediği gibi AKP'de hep armut dibine düşüyor' dedi. 

PAYLAŞ
Dost Gazetesi - Dost Gazetesi

CHP İlçe Başkanı Mehmet Demir, açıklamasında şu görüşlere yer verdi;
DEVLETİN YAPMASI GEREKENLERİ, PARTİ OLARAK BİZ YAPIYORUZ.
Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak vatandaşımızın gece gündüz hizmetindeyiz. Olanaklarımız ölçüsünde, yeri geldiğinde camilerimizi yeri geldiğinde okullarımızı boyuyoruz. Bakıyoruz vatandaşımız sıkıntıda kışın yakacağı odunu kömürü veriyoruz. Odunu kömürü yakacak sobası olmayana da soba veriyoruz. Bu saydıklarımızın hepsi, devletin yapması gereken görevi olan şeyler. Ama iktidar yöneticilerinin bunlardan haberi olmadığı için bu eksikliği biz kapatmaya çalışıyoruz. Tüm bunların yanında da vatandaşlarımıza kim hizmet getirecek bu konuda kim ne söz verdi takip ediyoruz ki unutulup gitmesin.
VAATLERİNİ YAPACAĞINA HÂLÂ HALKI KANDIRMAYA DEVAMEDİYORLAR
Bu konuda iktidar partisi bize teşekkür edeceğine suç bastırmak için hâlâ ‘yapacağız, getireceğiz, vereceğiz’ gibi söylemlerle vatandaşlarımızı kandırmaya devam ediyorlar. Bu yetmezmiş gibi basın açıklaması yaparak bizleri suçluyorlar. Vatandaşımızın faydasına olacak her türlü hizmetin yanındayız. Yapılan her hizmeti alkışlarız. Ama vatandaşımızı kandırmalarına asla müsaade etmeyiz.
Milletvekili Sayın Yelda Erol Gökcan’ın ‘hastanemize anjiyo cihazı getireceğiz’ demesi kuşkulandırdı.  Çünkü AK Parti İlçe Başkanının bizler için söylediği ‘Armut Dibine Düşer’ sözü aklımıza geldi. Çünkü Sayın Gökcan, Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan gibi ‘verdiği sözleri ya unutursa’ diye düşününce aslında Sayın Öztürk’ün sözünün doğru olduğunu gördük. Baktık ki genel başkanları verdiği sözü unutmuş, milletvekili verdiği sözü unutmuş ve hiç şaşırmadık. Gerçekten de ‘Armut Dibine Düşmüş’ verdiği sözleri unutanları savunmak da başka hiçbir icraatı olmayan ilçe başkanına kalmış. Evet doğru demiş Sayın Öztürk. ‘Armut dibine düşmüş’ Çünkü AKP’de her zaman verilen sözler unutulduğu için milletvekilleri de yöneticileri de unutuyor.
SADECE BİRKAÇ KONUDA VERDİĞİ SÖZLERİ NASIL UNUTTUKLARINI VE YALAN SÖYLEDİKLERİNİ HATIRLATMAK İSTEDİK
Bakın 2018 yılında seçim beyannamesinde Sayın Cumhurbaşkanı “Genç işsizlik oranını kalıcı bir şekilde düşüreceğiz” demişti. Şimdi istedikleri gibi enflasyon rakamlarını ayarlattıkları, her araştırmayı kendi beklentilerine göre düzenlettikleri Türkiye İstatistik Kurumu’nun rakamlarını verelim.
Bakın 2017’de işsizlik oranı yüzde 21,1.
2021’de yüzde 24,7‘ye çıkmış.
Peki aynı yıllarda açlık sınırında yaşayanların oranlarına da bir bakalım. İşsizliği düşürmelerinden vazgeçtik. Açlık sınırı altında yaşayanlara bir bakalım: 2021 yılı Haziran Ayı itibariyle Türkiye’de 66 milyon kişi aç ve yoksul yaşamaya mahkûm edilmiş. Yine AKP döneminde yoksulluk sınırı 7 bin 229 TL olmasına rağmen, ‘büyük zam, büyük zam’ dedikleri, asgari ücret ne kadar olmuş? 4 bin 250 TL yani neredeyse yoksulluk sınırının yarısı kadar bir asgari ücreti vatandaşımıza hak görmüş. 
YİNE ERDOĞAN ‘İSTİKRARLI BÜYÜYECEĞİZ ‘DEMİŞ
Kendi beyanlarından hatırlatıyoruz. Erdoğan “İstikrarlı büyümeyi devam ettireceğiz” demiş. Ekonomisi 2017’de yüzde 7,5 büyürken, 2020′de yüzde 1,8 büyümüş. Büyüme istikrarlı bir şekilde düşmeye devam ederken, halkın yoksulluk ve açlık sınırı altında yaşayanların oranı da sürekli artmaya devam etmiş. 
Yine enflasyonu “Enflasyonu yeniden tek haneye indireceğiz” demiş. Bakın 2017’de yıllık enflasyon yüzde 11,92 iken 2021 yılında ise yalancı TÜİK’in verilerine göre 36.8 olduğu söylendi ancak gerçek rakamlarla değerlendirenlerin verdiği enflasyon oranı yüzde 81.82 olduğunu herkes biliyor.
Yine AKP Genel Başkanı Sayın Erdoğan  “İhracatımızda yüksek teknolojili ürünlerin payını yüzde 4’ten yüzde 15’e çıkaracağız” demiş. 2018’ yüzde 4 olan ve seçim beyannamesinde yüzde 15‘e çıkarılması hedeflenen yüksek teknolojili ürünlerin ihracattaki payı, TÜİK’in Ağustos 2021’de yayınladığı verilere göre yüzde 3,1‘e gerilemiş. “2023 yılında istihdam oranını yüzde 53’e yükselteceğiz” demiş. TÜİK verilerine göre 2018’de yüzde 47,6 olan istihdam oranı,  2021’de yüzde 43,8‘e düşmüş. 
BİTİRDİKLERİ TARIMLA ‘İHRACATI ARTTIRACAĞIZ’ YALANINI BİLE SÖYLEDİLER
Bu ülkede yaşayan herkesin de çok iyi bildiği gibi AKP’nin iktidarı döneminde tarım üretimi bitirildi. İthalata bağımlı hale gelen tarımla “Tarımsal ihracatımızı 40 milyar dolara çıkaracağız” diyen bir AKP Genel Başkanı var. 
Bakın 2017’de tarımsal ihracatı 21,2 milyar dolardı. 2021 yılında 15.9 milyar dolara düşmüş. Bitirdikleri tarımla nasıl ihracatı arttıracağımızı da sormamız gerekiyor ama sormaya gerek kalmadan rakamlar Erdoğan’ı zaten yalanlamış. Sonuç ortada.
Yine AKP Genel Başkanı seçim vaatlerinde; “2021 yılında yerli elektrikli otomobilimizi piyasaya süreceğiz” demiş. Yıl 2022 itibarıyla bütün yollarda elektrikli otomobili arıyoruz. Tıpkı 2015 yılında göklerde olan uçağımızı 7 yıldır yere indiremedikleri gibi elektrik otomobil de görünmez durumunda.
Yani ‘tarlada elektrikli traktörlerimiz olacak’ diyeli neredeyse on sene oldu ama tarlada bırakın elektrikli taktörü, artık mazotlu traktörü bırakmadılar. Numune yapılan ve 1. 200 bin TL gibi uçuk bir rakamla satışa sunacaklarını söyledikleri yerli otomobil TOOG’un sadece prototipini görüyoruz hala.
Bu örnekleri daha yüzlercesi ile çoğaltabiliriz. 3600 ek gösterge için yıllardan bu yana hala aynı söylemler devam ediyor. Tam da biz bu sebeplerden ötürü Sayın Gökcan’ın söylediği “ Anjiyo Cihazı 2022 programına alındı” sözünü pek ciddiye alamadık. İnşallah yanılmışızdır. Zaman akıp geçiyor.2022 yılı geldi. Bu kadar bekledik 1 yıl daha bekleriz. Ama verdiğimiz örneklerde de görüldüğü gibi AKP’NİN ARMUTLARI HEP DİBİNE DÜŞMÜŞ.

 


 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN