Kömür geçen sene 25 TL iken bu sene 60 TL

Hava sıcaklarının düşmesiyle ve kış mevsiminin de yaklaşmasıyla vatandaş kış aylarının olmazsa olmazları odun, kömür ve soba alımı için hazırlıklara başladı. Geçen seneye göre fiyatların bir hayli arttığını belirten Uludağ odun kömür işletme sahibi Soner Uludağ, 'Bu sene biz fiyatlara yetişemiyoruz. Geçen seneye göre tam iki katı oldu. Dünya genelindeki enerji krizinden dolayı fiyatlarımız çok aşırı derece arttı' dedi.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO
Dost Gazetesi - Abuzer Tolga Elikli

GEÇEN SENEYE GÖRE FİYATLAR ARTTI
Odun, kömür ve sobaların satış fiyatlarının geçen seneye göre arttığının altını çizen Uludağ odun kömür işletme sahibi Soner Uludağ, “Bu sene biz fiyatlara yetişemiyoruz. Geçen seneye göre tam iki katı oldu. Dünya genelindeki enerji krizinden dolayı fiyatlarımız çok aşırı derece arttı. Şuan sadece müşterilerimiz soruyor alanda çok az. Alım gücü çok düştü. Ama bu durum bu şekilde devam edecek gibi görünüyor” şeklinde konuştu.

KÖMÜR GEÇEN SENE 25 TL İKEN BU SENE 60 TL 
Geçen sene 25 TL’ye satılan kömürün bu sene 60 TL’ye satıldığına dikkat çeken Uludağ odun kömür işletme sahibi Soner Uludağ, “Geçen seneye göre ithal kömürlerde çok fazla bir değişme oldu. Geçen sene 25 TL olan kömür bu sene 60 TL, yerli kömürler ise geçen sene 15 TL’den satılırken bu sene 35 TL’den satılıyor. Odunlarda aynı şekilde… Fabrikaların odunları talep etmesinden dolayı odun bulamıyoruz. Odunlarımızı şuanda 1300 TL’ye satıyoruz ama 1500 TL civarlarını da bulacağı görünüyor. Kömür fiyatları arttığı için en uygun yakıt olarak odun var. Fiyatlar yakacak ama bizde yanacağız. Odun kömür yakmazlar ise biz ne yapacağız. Bu kadar çalışanımız var. En uygunu vermeye çalışıyoruz. Kar oranlarımızda fedakarlık yapıp daha uygun maliyete ve hizmetimizi daha düzgün getirmeye uğraşıyoruz. Sobalarımız da aynı şekilde. Soba ürünlerimizde de çok acayip bir değişme var. Üst döküm gelmiyor. Soba bulmakta biraz sıkıntı çekiyoruz. Doların artmasından dolayı sobalar ihracat olduğu için üst dökümleri bulunmuyor. En uygun şekilde vermeye çalışıyoruz. En ucuz sobamız 500 TL’den başlıyor. 500 TL’nin altında sobamız yok. Şömine sobalarımız var 8 bin TL’ye kadar çıkıyor. Normal orta halli bir ailenin kullanabileceği 1000 TL ile 1200 TL civarlarında” ifadelerini kullandı.

SOBA VE KÖMÜR KULLANIMINA DİKKAT!
Soba ve kömür kullanımının püf noktalarının altını çizen Uludağ odun kömür işletme sahibi Soner Uludağ, “Soba ve kömür kullanımı çok önemli ve dikkat edilmesi gereken noktalar var. Sobayı kullanmasını bilmediği zaman ve kömürü yakmasını bilmediği zaman zehirlenmeler oluyor. Buna çok dikkat etmemiz gerekiyor. Kovalı sobalarda mutlaka kömürü alta koyup üzerinden tahta parçası ile tutuşturmamız gerekiyor. Çünkü öbür türlü yanan bir ateşin üzerine kömür attığınız zaman havada rüzgarlı ise geri tepme yapıyor. Bundan dolayı da zehirlenmeler meydana geliyor. Özellikle müşterilerimize kova bittiği zaman tekrar kovayı yenileyip kömürü üstten yakmalarını tavsiye ediyoruz. Bu şekilde yakarlarsa hiçbir sorun yaşamayacaklardır” dedi.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN