NARİKELA MANİFESTOSU - Hande B. Sarıca

NARİKELA MANİFESTOSU


Narikela hiçbir zaman sadece bir yoga ( günümüz dünyasında asana pratiğinin tamamına verilen genel isim ) ve reiki stüdyosu olmak için yola çıkmadı. Bir asana serisini belirli bir saatte kapalı bir alanda tamamlamak için yeni bir stüdyoya ihtiyaç yok; dünyanın herhangi bir bölgesinde belirli bir ücret karşılığında 1 saat için kendinizi iyi hissetmeniz mümkün. Stüdyo Narikela'nın amacı daha farklı,  daha derin ve daha kapsamlı. Her şeyden önce Narikela'nın bir hedefi ve amacı var; bu amaçlar için sahip olunması gereken - beklenen - ilke ve prensipler var.

 

Bu stüdyoda amacım iki kadim öğreti olan Yoga ve Reiki sistemlerini felsefelerine ve geleneklerine sadık kalarak ( Yoga; varoluşu sadece beş duyu organımızla değil onun ötesinden bakıp kavramak, bu yaşamda bu beden formunda hangi amaca hizmet için geldiğimizi anlamak, bütün bunları belirli bir kural düzen ve disiplin içinde gerçekleştirirken yaşamla ahenkli bir şekilde dans edebilme hali. Reiki ise; travma ve zihinsel her türlü problemin kökeninin evrenin sınırsız enerjisiyle şifalandırılması ve bedensel hastalıkların önüne geçilmesi. ) aktarmaya çalışmaktır. Bu iki teknikte kişinin kendini gerçekleştirme ve hakikati algılama yolunda kendisine yapacağı en büyük yatırım olup öz disiplin isteyen çalışmalardır. Dünyanın neresinde olursanız olun herhangi bir eğitmen size ancak kendi disiplininiz ölçüsünde deneyim aktarabilir, gerisi yani sürecin en önemli kısmı kişinin kendisindedir. Bu sebeple Narikela'nın sloganını 'kendine bir kapı arala' olarak seçtim; çünkü ben 13 yıllık deneyimimi aktarırken aslında siz sevgili öğrencilerime kendinize açılan kapının anahtarını uzatmaktan öteye gidememekle birlikte o kapıya ulaşmanız için anahtarı göstermeye hazırım.

 

Narikela'nın amaçlarından biri; sadece stüdyo ortamında değil bir doğa harikası olan Fethiye'yi dört mevsim değerlendirmek; yogayı sadece stüdyoda değil; denizde, ormanda da yapmak ve yaparkende doğa ile harmoni içinde kendimize dönmek, çünkü aslında doğa dediğimiz bizim kendi içimizdeki evrenden farklı ya da ayrı değil. Bu stüdyoyu kurmaktaki amacım birlik anlamına gelen yoganın adını kirletmeden yaşatmak ( ruhani yolda bir eğitmen olmak gündelik zihnin çok ötesinde birazcıkta istekli bir huzursuzluk içermeli, bu huzursuzluk olumsuz olmak değil aksine hakikati anlamak için zihni gündelik kaygıların ötesine çekebilmeyi seçme halidir ki eğer bir eğitmen kendini kurcalamadan ders vermeye yeltenirse bu hem bu kadim geleneğe ve nice yükselmiş üstada hem de varoluşa büyük saygısızlık olur );  hem kendimizle barışmak ama barışırken dönüşmek, hem çevremiz ve dünya ile uyumu yakalayıp evrenin ahengiyle dans etmek. Bu sebeple Stüdyo Narikela'nın kapısı dönüşmeye hevesli, sevgiyle büyüyen ve büyüten, yaşamı ve içindeki herşeyi anlamaya istekli herkese açıktır. Lütfen gelin ve burada hep birlikte büyüyelim ve birbirimizi besleyelim. Bu yaşamda herkesin bir sorumluluğu var ama bütün bu sorumluluk sevgiden geçiyor.

 

Narikela'da herkes eşittir; bir yoga sınıfında karşımda oturan bütün öğrenciler birdir, biriciktir. Hiçbirisi bir diğerinden yaşı, ünvanı, inancı ne olursa olsun daha üstün veya daha yüce değildir. Benim için en ve tek önemli hadise derslerimde öğrencilerime dokunabilmek ve hem bedensel ve zihinsel gelişiminize katkı sağlamak hem de beden ve zihni ruhla dengeye getirmenize yardımcı olmaktır. Birincil önceliğim sağlığınız sonra ise huzurla gelişiminizdir.

 

Stüdyo Narikela'nın kurucusu, işletmecisi ve eğitmeni olarak bu ismi kitlelere ulaştırırken koruyacağıma, markalaştırırken ruhani yolculuğumdan çıkmayacağıma fakat en önemlisi her gün önce kendi hakikat yolculuğum için sonra da sınıfıma gelen her bir kişi için çok çalışacağıma ve sadece ve sadece insanlara kendilerine bir kapı aralamaları için aracı - daha fazlası değil - olacağıma, bu saf tutkunun ve görevin önüne hiçbir engeli koymayacağıma, ego ve kibirle hareket etmeyeceğime, hiçkimseyi kendi yolunda olduğu için yargılamayacağıma söz veriyorum.

 

Herkesi kendi varoluşuna sevgi ve tevazuyla davet ediyorum. 

 

 

www.narikelayoga.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
14Haz

Runi meseleler

06May
20Nis

Serbest düşüş

18Şub

İnsan sustukça yaşar

08Şub

Tüy olmak