Öğretmenler İş Bıraktı

Eğitim İş Sendikası Fethiye Temsilcisi İstem Altınçekiç ''Emeğimize, alın terimize, meslek onurumuza sahip çıkıyoruz'' dedi. Eğitim İş Sendikası'na üye öğretmenler sosyal haklarının verilmesi istemi ile bir günlük iş bırakma eylemi yaptılar..

PAYLAŞ
Dost Gazetesi - Sezgi Köktener

Eğitim İş Sendikası Fethiye Temsilciliği Üyeleri bir araya gelerek seslerini iktidara duyurmaya çalıştı. İktidarın ekonomik krizin yükünü tamamen emekçilerin sırtına yıktığını, gelir adaletsizliğini derinleştirdiğini ve yoksullaşmayı arttıran politikalar yürütmeye devam ettiği belirtildi. Eğitim emekçileri, ‘’Gün dayanışma günüdür, mücadele günüdür’’ dedi ve ekledi:’’ Haklarımızı söke söke alacağız!’’
“KURDAKİ DALGALANMALAR BİZ EMEKÇİLERİN BELİNİ İYİCE BÜKMÜŞTÜR”
Yapılan açıklamayı emekçiler adına Öğretmen İstem Altınçekiç yaptı. 
Türk Lirasının hızla değer kaybetmesinden bahseden Altınçekiç’’ AKP iktidarı ekonomik krizin yükünü tamamen emekçilerin sırtına yıkan, gelir adaletsizliğini derinleştiren ve yoksullaşmayı artıran politikalar yürütmeye devam etmektedir. 
Ağustos 2021’de yandaş sendikayla imzalanan sözde toplu sözleşme ile kamu emekçilerinin ve emeklilerin geleceğine el konulmuş, adeta sefalete mahkum edilmiştir.  
Hükümetin oluşturduğu bütçe ve cari açığın bedeli milyonlarca emekçiye KDV ve ÖTV olarak dönmüş ve çarşıda pazarda kendini göstermiştir. 2022 bütçesinden; memura, dar gelirliye, esnafa, çiftçiye, emekliye, işçiye;  vergi, zam, açlık ve yoksulluk çıkmıştır.
Türk Lirası hızla değer kaybederken kurdaki dalgalanmalar biz emekçilerin belini iyice bükmüştür’’ dedi.
“ZAM, KRİZ, YOKSULLUK; TÜKENİYORUZ!”
“Zam, Kriz, Yoksulluk; Tükeniyoruz!” ifadelerini kullanan Altınçekiç’’Bu karanlık ekonomik tablo karşısında, aylardır meydanlarda çağrıda bulunuyoruz. “Zam, Kriz, Yoksulluk; Tükeniyoruz!” diyerek peş peşe yapılan zamları, yaşadığımız ekonomik kriz ve derin yoksulluğu haykırıp, siyasi iktidarı önlemler almaya çağırıyoruz.  
Ancak tüm bu çağrılarımıza ve taleplerimize yanıt verilmediği gibi her gün biraz daha yoksullaşıyoruz, emeğimiz ucuzluyor’ ’ifadelerini kullandı.
“ÜLKEDEKİ İŞSİZLİK ORANI TAVAN YAPMIŞ”
Konuşmasında ülkedeki işsizliğe de değinen Altınçekiç “İnsan onuruna yaraşır bir yaşam daha da imkansız hale gelmişken, AKP iktidarı sadece yandaşların özgür ve refah içinde olduğu bir ülke yaratmıştır. 
Devletin fabrikalarını yıllar içinde bir bir elden çıkaran, tarımı emperyalistlerin ambargolarıyla baş başa bırakan, sanayiyi teşvikten yandaşı kalkındırmayı anlayan iktidar, 20 yıl içerisinde üretmeden tüketen, birçok mal ve hizmeti dışarıdan almak zorunda olan bir ülke yaratmıştır. Ülkedeki işsizlik oranı ise tavan yapmış, işsiz sayısı 7 milyon 870 bin kişiye ulaşmıştır’’ dedi.


İKTİDARIN ASGARİ ÜCRETE YAPTIĞI ZAM DA BOŞ ÇIKMIŞTIR
İktidarın asgari ücrete yaptığı zam da boş çıkmıştır diyen Altınçekiç’’ Büyük önder Atatürk’ün eğitimi, kalkınmayı, sosyal ve ekonomik ilerlemeyi birbirinden ayırmadan var ettiği Türkiye, daha gencecik bir Cumhuriyet iken bile Avrupa ülkelerine parmak ısırtırken, şimdi tepetaklak haldeki ekonomisiyle, Dünya Sefalet Endeksi’nde 156 ülke içinde 21. sırada yer almıştır. 
İktidarın asgari ücrete yaptığı zam da boş çıkmıştır. Marketlerdeki fiyatlar, yeni vergi zamlarıyla birlikte asgari ücretin zamlı hali bile geçen sene aynı ayda sahip olduğu alım gücünden çok aşağıda kalmış, zam şimdiden erimiştir. Bu erimeyi çeyrek altınla, dolarla anlatma safhasını çoktan geçtik: Geçen yıl maaşıyla 7000 yumurta alabilen asgari ücretli şimdi ancak 3.700 yumurta alabilmektedir. 
Zengini daha zengin, emekçileri ise daha yoksul hale getiren bu eziyetten, eğitim emekçileri de payını en ağır biçimde almıştır. Sözde toplu sözleşme görüşmelerinde kamu çalışanlarına reva görülen 2 yıllık zamlar yıl bitmeden erimiş, enflasyon ve artan vergi dilimi ile kamu emekçisinin alım gücü yerle bir edilmiştir. Eğitim emekçileri, daha ayın başında ayın sonunu kara kara düşünür hale gelmiştir. 
Üstelik bu tablo daha da ağırlaşıyor. TÜİK ezbere bildiğimiz yalanları söyleyedursun, Konfederasyonumuz’’ dedi.


 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN