Kültür

Genç ressamın ilk sergisi ilgi gördü Genç ressamın ilk sergisi ilgi gördü
Katrancı için UNESCO'ya başvuru hazırlığı Katrancı için UNESCO’ya başvuru hazırlığı
Datça Badem Çiçeği Festivali başladı Datça Badem Çiçeği Festivali başladı
YK Enerji dünü aydınlatıp geleceğe ışık tutuyor YK Enerji dünü aydınlatıp geleceğe ışık tutuyor
Muhtar Taşar, 'Düzenleme yapılırsa ziyaretçi sayısı artar'  Muhtar Taşar, “Düzenleme yapılırsa ziyaretçi sayısı artar” 
Beçin Kalesi ve ören yeri için hazırlanan destek protokolü imzalandı Beçin Kalesi ve ören yeri için hazırlanan destek protokolü imzalandı
Sertab Erener 'Aşk Ve Gladyatör Kenti'ni ziyaret etti Sertab Erener ‘Aşk Ve Gladyatör Kenti’ni ziyaret etti
Pandemi sürecini Bodrum'da geçiren ünlü isimler sanata merak sardı Pandemi sürecini Bodrum’da geçiren ünlü isimler sanata merak sardı
Euromos Antik Kenti için hazırlanan destek protokolü imzalandı Euromos Antik Kenti için hazırlanan destek protokolü imzalandı
Dört mevsimin bir arada yaşandığı şehir: Muğla Dört mevsimin bir arada yaşandığı şehir: Muğla
Stratonikeia Antik Kenti için hazırlanan destek protokolü imzalandı Stratonikeia Antik Kenti için hazırlanan destek protokolü imzalandı
Milas Belediyesi'nden Engelsiz Edebiyat Projesi Milas Belediyesi’nden Engelsiz Edebiyat Projesi
15 yaşında roman yazan Sıla, kitabını basmak için destek bekliyor 15 yaşında roman yazan Sıla, kitabını basmak için destek bekliyor
Seydikemer'de antik kent önündeki istinat duvarı tarihle renklendi Seydikemer’de antik kent önündeki istinat duvarı tarihle renklendi
Muğla ve Ege Türküleri yeniden hayat buluyor Muğla ve Ege Türküleri yeniden hayat buluyor
Bodrum sualtı tarihine ışık tutan sergi Bodrum sualtı tarihine ışık tutan sergi
Stratonikeia Antik Kenti ve Lagina Kutsal Alanı GEKA Projeleri ile hayat buluyor Stratonikeia Antik Kenti ve Lagina Kutsal Alanı GEKA Projeleri ile hayat buluyor
Tarihi surlar gün yüzüne çıkıyor Tarihi surlar gün yüzüne çıkıyor
Arif İsmet Vidinli'nin vasiyeti yerine getirildi Arif İsmet Vidinli’nin vasiyeti yerine getirildi
İncirliin ve Beçin Kalesi için proje hazırlandı İncirliin ve Beçin Kalesi için proje hazırlandı
Kültür Haberleri

Genç ressamın ilk sergisi ilgi gördü

Muğla'nın Datça ilçesinde kendi çabası ile öğrendiği resim çizmeyi ilerleten 18 yaşındaki Özlem Kılınç, ilk sergisini açmanın mutluluğunu yaşadı.

Katrancı için UNESCO’ya başvuru hazırlığı

Yatağan ile Milas arasında geçimini çam fıstığı ile sağlayan kırsal Katrancı Mahallesi'nin 100-120 yıllık taş duvarlı, el işlemeli ahşap binalarının korunması için UNESCO Dünya Kültür Mirası geçici listesine başvuru için proje hazırlanıyor.

Datça Badem Çiçeği Festivali başladı

Muğla'nın Datça ilçesinde 4. Datça Badem Çiçeği Festivali'nin açılış töreni korona virüs tedbirleri altında yapıldı.

YK Enerji dünü aydınlatıp geleceğe ışık tutuyor

Muğla İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Milas Müze Müdürlüğü ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Akademisyenlerinin ve yöre halkının gayret ve çabaları ile kültür varlıkları, bilimsel belgeleme ve restorasyon çalışmalarının ardından aslına uygun biçimde taşınarak Milas Ören Arkeopark Alanı'nda meraklıları ile buluşmaya hazırlanıyor.

Muhtar Taşar, “Düzenleme yapılırsa ziyaretçi sayısı artar” 

Geçtiğimiz günlerde ziyaretleri kapsamında Fethiye’ye gelen Muğla Valisi Orhan Tavlı, Fethiye’nin tarihi alanları arasında yer alan Amintas Kaya Mezarlarında incelemede bulunmuştu. Ziyaret esnasında Kesikkapı Mahalle Muhtarı Süzen Taşar, Vali Tavlı’ya bu alana arkeolojik park yapma talebinde bulunduklarını iletti. 

Beçin Kalesi ve ören yeri için hazırlanan destek protokolü imzalandı

Muğla'da yürütülen arkeolojik kazılara yardımcı olmak, Muğla'nın tarihi ve kültürel varlıklarının tanıtımını sağlamak ve gelişimine daha geniş katkı sağlamak amacı ile Beçin Kalesi ve Ören Yeri için hazırlanan destek protokolü imzalandı.

Sertab Erener ‘Aşk Ve Gladyatör Kenti’ni ziyaret etti

Birçok aşk şarkısına imza atan ünlü şarkıcı Sertab Erener ‘Aşk ve Gladyatör Kenti’ diye bilinen Stratonikeia Antik Kenti’ni ziyaret etti.

Pandemi sürecini Bodrum’da geçiren ünlü isimler sanata merak sardı

Muğla'nın Bodrum ilçesinde pandemi önlemleri kapsamında vakitlerinin çoğunu evde geçiren vatandaşlar heykel, seramik gibi sanatsal faaliyetlere merak sardı. Kafe, restoran ve eğlence mekanlarının kapalı olması vatandaşların sanata olan ilgisini arttırdı.

Euromos Antik Kenti için hazırlanan destek protokolü imzalandı

Muğla'da yürütülen arkeolojik kazılara yardımcı olmak, Muğla'nın tarihi ve kültürel varlıklarının tanıtımını sağlamak, tarih ve kültür değerlerini sevdirmek, gerek ulusal gerekse uluslararası tanıtımına ve gelişimine daha geniş katkı sağlamak amacı ile Euromos Antik Kenti için hazırlanan destek protokolü imzalandı.

Dört mevsimin bir arada yaşandığı şehir: Muğla

Ege ve Akdeniz'in buluştuğu, doğal ve tarihi güzellikleri ile milyonlarca kişinin uğrak yeri olan Muğla, aynı günde dört mevsimi bir arada yaşama imkanı sunuyor.

Stratonikeia Antik Kenti için hazırlanan destek protokolü imzalandı

İlimizde yürütülen arkeolojik kazılara yardımcı olmak, İlimizin tarihi ve kültürel varlıklarının tanıtımını sağlamak, tarih ve kültür değerlerini sevdirmek, gerek ulusal gerekse uluslararası tanıtımına ve gelişimine daha geniş katkı sağlamak amacı ile Stratonikeia Antik Kenti için hazırlanan destek protokolü imzalandı. 

Milas Belediyesi’nden Engelsiz Edebiyat Projesi

Milas Belediyesi ve Türkiye Sakatlar Derneği işbirliği ile hazırlanan Engelsiz Edebiyat Atölyesi çalışmaları devam ediyor. 

15 yaşında roman yazan Sıla, kitabını basmak için destek bekliyor

Muğla'nın Yatağan ilçesi Şeref Mahallesi'nde yaşayan 15 yaşındaki Sıla Özdemir, "Günebakan Çiçeği" isimli bir roman yazdı.

Seydikemer’de antik kent önündeki istinat duvarı tarihle renklendi

Muğla'nın Seydikemer ilçesinde, Tlos Antik Kenti önündeki istinat duvarı, ressam Ali Rıza Başarır tarafından çizilen Likya dönemine ait figürlerle rengarenk oldu.

Muğla ve Ege Türküleri yeniden hayat buluyor

Muğla'da bağlama eğitmenliği yapan ve bir çok etkinlikte sahne alan Muğla'nın tanınan yöresel sanatçısı Hamdi Demirtaş, unutulmaya yüz tutmuş türküleri tekrardan seslendiriyor.

Bodrum sualtı tarihine ışık tutan sergi

Bodrum Belediyesi’nin tarihe, kültürel miraslara sahip çıkmak ve yaşatmak adına yürüttüğü çalışmalar kapsamında başlattığı “Kültürel Miraslar Sergileri” devam ediyor. “Sualtı Arkeolojisinin Doğduğu Yer: Bodrum Türkiye” adlı sergi Mausolos Sergi Salonu ve Artemisa Sergi Salonu’nda sergilenmeye başladı.

Stratonikeia Antik Kenti ve Lagina Kutsal Alanı GEKA Projeleri ile hayat buluyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın koordinasyonunda çalışmalarını yürüten GEKA, Muğla’nın Yatağan ilçesindeki Antik, Roma, Beylikler, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi yapılarını içinde barındıran Stratonikeia Antik Kenti ile Lagina Hekate Kutsal Alanında birçok projeye destek veriyor. GEKA, 2015 yılından beri verdiği proje destekleriyle her iki ören yerinin dünya kültür turizmine kazandırılması için projelerin hayata geçirilmesini sağlıyor.

Tarihi surlar gün yüzüne çıkıyor

3500 Yıllık tarihi geçmişe sahip Bodrum'da, 2400 yıl önce Karya Satrabı Mausolos tarafından inşa edilen Halikarnassos Surlarının kurtarma kazısı, temizlik ve çevre düzenlemesi, Bodrum Belediyesi ve AKADEMİA Vakfı ortak çalışması ile Bodrum Sualtı ve Arkeoloji Müzesi denetimde yürütülüyor.

Arif İsmet Vidinli’nin vasiyeti yerine getirildi

Bodrum’un kültürüne, dokusuna ve coğrafyasına uygun her türlü projeye imza atan Bodrum Belediyesi, Bodrum sevdalısı hayırsever iş insanı merhum Arif İsmet Vidinli’nin vasiyetinin yerine getirilmesine destek oldu.

Toplam 113 haber.