Kültür

15 yaşında roman yazan Sıla, kitabını basmak için destek bekliyor 15 yaşında roman yazan Sıla, kitabını basmak için destek bekliyor
Seydikemer'de antik kent önündeki istinat duvarı tarihle renklendi Seydikemer’de antik kent önündeki istinat duvarı tarihle renklendi
Muğla ve Ege Türküleri yeniden hayat buluyor Muğla ve Ege Türküleri yeniden hayat buluyor
Bodrum sualtı tarihine ışık tutan sergi Bodrum sualtı tarihine ışık tutan sergi
Stratonikeia Antik Kenti ve Lagina Kutsal Alanı GEKA Projeleri ile hayat buluyor Stratonikeia Antik Kenti ve Lagina Kutsal Alanı GEKA Projeleri ile hayat buluyor
Tarihi surlar gün yüzüne çıkıyor Tarihi surlar gün yüzüne çıkıyor
Arif İsmet Vidinli'nin vasiyeti yerine getirildi Arif İsmet Vidinli’nin vasiyeti yerine getirildi
İncirliin ve Beçin Kalesi için proje hazırlandı İncirliin ve Beçin Kalesi için proje hazırlandı
Keşfedilmeyi bekleyen bir güzellik, turizme kazandırılacağı günü bekliyor Keşfedilmeyi bekleyen bir güzellik, turizme kazandırılacağı günü bekliyor
Mavi Kokulu Çamaşırlar Sergisi Göz Kamaştırdı Mavi Kokulu Çamaşırlar Sergisi Göz Kamaştırdı
Normalleşme Süreci İle Stantlar Açılmaya Başlandı Normalleşme Süreci İle Stantlar Açılmaya Başlandı
YONCA USTA'NIN RENK ODASI YOĞUN İLGİ GÖRDÜ YONCA USTA’NIN RENK ODASI YOĞUN İLGİ GÖRDÜ
TLOS ANTİK KENTİNİN YOLLARI YENİLENİYOR TLOS ANTİK KENTİNİN YOLLARI YENİLENİYOR
4 Ay Aradan Sonra Tekrar Buluştular 4 Ay Aradan Sonra Tekrar Buluştular
Erdoğan'Fotoğraf Makineniz Her Zaman Elinizin Altında Olsun' Erdoğan“Fotoğraf Makineniz Her Zaman Elinizin Altında Olsun”
YÖRÜK KÜLTÜRÜNÜ YAŞATIYORLAR YÖRÜK KÜLTÜRÜNÜ YAŞATIYORLAR
Kültür Haberleri

15 yaşında roman yazan Sıla, kitabını basmak için destek bekliyor

Muğla'nın Yatağan ilçesi Şeref Mahallesi'nde yaşayan 15 yaşındaki Sıla Özdemir, "Günebakan Çiçeği" isimli bir roman yazdı.

Seydikemer’de antik kent önündeki istinat duvarı tarihle renklendi

Muğla'nın Seydikemer ilçesinde, Tlos Antik Kenti önündeki istinat duvarı, ressam Ali Rıza Başarır tarafından çizilen Likya dönemine ait figürlerle rengarenk oldu.

Muğla ve Ege Türküleri yeniden hayat buluyor

Muğla'da bağlama eğitmenliği yapan ve bir çok etkinlikte sahne alan Muğla'nın tanınan yöresel sanatçısı Hamdi Demirtaş, unutulmaya yüz tutmuş türküleri tekrardan seslendiriyor.

Bodrum sualtı tarihine ışık tutan sergi

Bodrum Belediyesi’nin tarihe, kültürel miraslara sahip çıkmak ve yaşatmak adına yürüttüğü çalışmalar kapsamında başlattığı “Kültürel Miraslar Sergileri” devam ediyor. “Sualtı Arkeolojisinin Doğduğu Yer: Bodrum Türkiye” adlı sergi Mausolos Sergi Salonu ve Artemisa Sergi Salonu’nda sergilenmeye başladı.

Stratonikeia Antik Kenti ve Lagina Kutsal Alanı GEKA Projeleri ile hayat buluyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın koordinasyonunda çalışmalarını yürüten GEKA, Muğla’nın Yatağan ilçesindeki Antik, Roma, Beylikler, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi yapılarını içinde barındıran Stratonikeia Antik Kenti ile Lagina Hekate Kutsal Alanında birçok projeye destek veriyor. GEKA, 2015 yılından beri verdiği proje destekleriyle her iki ören yerinin dünya kültür turizmine kazandırılması için projelerin hayata geçirilmesini sağlıyor.

Tarihi surlar gün yüzüne çıkıyor

3500 Yıllık tarihi geçmişe sahip Bodrum'da, 2400 yıl önce Karya Satrabı Mausolos tarafından inşa edilen Halikarnassos Surlarının kurtarma kazısı, temizlik ve çevre düzenlemesi, Bodrum Belediyesi ve AKADEMİA Vakfı ortak çalışması ile Bodrum Sualtı ve Arkeoloji Müzesi denetimde yürütülüyor.

Arif İsmet Vidinli’nin vasiyeti yerine getirildi

Bodrum’un kültürüne, dokusuna ve coğrafyasına uygun her türlü projeye imza atan Bodrum Belediyesi, Bodrum sevdalısı hayırsever iş insanı merhum Arif İsmet Vidinli’nin vasiyetinin yerine getirilmesine destek oldu.

İncirliin ve Beçin Kalesi için proje hazırlandı

Muğla'nın Milas ilçesinde bulunan; 2012 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alan Beçin Kalesi ile Türkiye'nin en güzel mağaraları arasında yer edinen İncirliin Mağarası için Güney Ege Kalkınma Ajansı'na (GEKA) proje başvurusunda bulunuldu. Proje kapsamında İncirliin Mağarası'na cam teras yapılması planlanıyor.

Keşfedilmeyi bekleyen bir güzellik, turizme kazandırılacağı günü bekliyor

Uzun yıllar yapılan çalışmaların ardından UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne giren Karacasu Afrodisias Antik Kenti'nden sonra şimdi de antik kente 16 kilometre mesafede bulunan Sırtlanini Mağarası'nın tanıtımı için çalışma başlatıldı. Karacasu Belediye Başkanı Zeki İnal, 'Görenlerin hayran kaldığı Sırtlanini Mağarası ilçemiz için keşfedilmeyi bekleyen en önemli değerlerden biridir. Bunun için elimizden geleni yapacağız' dedi.

Milas’ta İasos kazısı için işbirliği yapılacak

Muğla'nın Milas ilçesinde yıllardır sürdürülen kurumlar arası işbirliği ve dayanışmaya İasos'ta güzel bir halka daha ekleniyor.

“11. Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması” başvuruları başladı

Milas Belediyesi tarafından bu yıl 11.si düzenlenecek olan Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması başvuruları başladı. Yarışmanın son başvuru tarihi ise 01 Mayıs 2021 olarak belirlendi.Konu kısıtlamasının olmadığı yarışma tüm çizerlere açık olacak.

Balıkçıların ağına bu kez heykel takıldı

Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı Bozburun mahallesi açıklarında balık avlayan Bodrumlu denizcilerin ağına bu kez balık yerine heykel takıldı.

Amos Antik Kenti'nde yeni tarihi buluntulara rastlandı

2 bin 200 yıllık tarihi ile Marmaris'in en güzel manzarasına sahip tepelerine konuşlanmış Amos Antik Kenti'nde geçtiğimiz ay başlayan yüzey araştırma çalışmaları sonuç verdi. Çalışmalar sırasında mezar yeri kalıntıları keşfeden ekip, tarihi buluntulara rastladı.

Mavi Kokulu Çamaşırlar Sergisi Göz Kamaştırdı

Fethiye eski liman başkanlarından Kaptan Murat Yıldız, emekli olduktan sonra kendini resim sanatına adadı. Yıldız, deniz ve sanatın birleştirildiği bir projeye imza attı. Teknede yaşam süren Yıldız, 14. kişisel sergisini Fethiye’nin Hamam Koyu’nda açtı. Mandallarla çamaşır ipine tutturduğu resimlerine “Mavi Kokulu Çamaşırlar” ismini vererek sergiledi. Sergiye ilgi yoğun oldu.

Normalleşme Süreci İle Stantlar Açılmaya Başlandı

El emeği ile üretilen takı, ahşap ve cam eşyalar, bez bebekler ile hediyelik eşyaların yer aldığı Fethiye El Emeği Göz Nuru stantları; Kovid-19 normalleşme süreci ile yeniden Beşkaza Meydanı’nda kuruluyor. Korona virüsü tedbirleri kapsamında Mart ayından bu yana açılamayan stantların, bundan böyle Cumartesi ve Pazar günleri sabah 16.00 ile akşam 24.00 saatleri arasında açık olacağı kaydedildi.

YONCA USTA’NIN RENK ODASI YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Ressam Yonca Usta’nın Lotus Chakra’daki “Renk Odası” isimli resim sergisi göz kamaştırdı. 15 soyut resmin yer aldığı resim sergisine ilgi yoğun oldu. 12 yıldır resim sanatıyla uğraşan Yeditepe Üniversitesi Plastik Sanatlar Resim, Heykel ve Seramik mezunu Yonca Usta, “’Resimlerim hislerim ve sezgilerimi yansıtıyor. Zihnimden ve bedenimden uzaklaşıp özgürlüğüme kavuşarak yapıyorum” ifadelerini kullandı.

TLOS ANTİK KENTİNİN YOLLARI YENİLENİYOR

Seydikemer’de tarihi zenginliği ile ön plana çıkan UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alan Tlos Antik Kentine giden yolların düzenleme çalışmaları devam ediyor.

4 Ay Aradan Sonra Tekrar Buluştular

Fethiye Edebiyat Grubu, korona virüsü salgını nedeniyle toplantılarına ara vermişti. Grup üyeleri 4 aylık bir sürenin ardından Simit Sarayı Kafe’de buluştular.

Erdoğan“Fotoğraf Makineniz Her Zaman Elinizin Altında Olsun”

İstanbul’un keşmekeşliğinden kaçan ve 2017 yılında Fethiye’ye yerleşen sokak fotoğrafçısı Mithat Erdoğan ile sokak fotoğrafçılığı üzerine konuştuk. Fotoğrafçılık eğitimi almasa da yüreğinden geldiği hisle fotoğraflarını çeken ve dikkatleri üzerine çeken bir isim Mithat Erdoğan. Hiç aklında yokken eşinin bir gün kendisine hediye ettiği fotoğraf makinesiyle fotoğrafçılığın dünyasına dalış yapıyor Mithat Erdoğan. Ancak dijital fotoğraf makinesinden çok analog fotoğraf makinesiyle tutkuya dönüşüyor ondaki fotoğraf çekme aşkı.

Toplam 101 haber.