Ekonomi

AB ülkelerine günlük 2 bin ton yaş sebze ve meyve gidiyor AB ülkelerine günlük 2 bin ton yaş sebze ve meyve gidiyor
Emeklilere müjde! Emeklilere müjde!
Üyelerine can suyu olmaya devam ediyor Üyelerine can suyu olmaya devam ediyor
Muğla'nın ekonomik durumu ve potansiyeli değerlendirildi Muğla’nın ekonomik durumu ve potansiyeli değerlendirildi
Dalaman Akköprü Barajından milli ekonomiye 'dev' katkı Dalaman Akköprü Barajından milli ekonomiye 'dev' katkı
Muğla'da konut satışları yüzde 16.1 azaldı Muğla’da konut satışları yüzde 16.1 azaldı
GEKA, SOGEP projeleri için proje önerisi bekliyor GEKA, SOGEP projeleri için proje önerisi bekliyor
Marmaris'te yeme içme sektöründe ihtiyaçlar devam ediyor Marmaris’te yeme içme sektöründe ihtiyaçlar devam ediyor
Stantlarda kooperatifte üretilen ürünler yer aldı Stantlarda kooperatifte üretilen ürünler yer aldı
Başkan Gümüş, Yerkesik Kırsal Kalkınma Kooperatifinde incelemelerde bulundu Başkan Gümüş, Yerkesik Kırsal Kalkınma Kooperatifinde incelemelerde bulundu
Fethiye'de ihracat yükselişte Fethiye’de ihracat yükselişte
Çukurköy HİS Göleti kırsal kalkınmaya destek oluyor Çukurköy HİS Göleti kırsal kalkınmaya destek oluyor
Üretici ve Balıkçılara destek ödemesi bugün başladı Üretici ve Balıkçılara destek ödemesi bugün başladı
Semt Pazarı ucuz mu, pahalı mı? Semt Pazarı ucuz mu, pahalı mı?
Muğla'da araç sayısı 1 ayda 2 bin 432 arttı Muğla’da araç sayısı 1 ayda 2 bin 432 arttı
İlaca yüzde 20 zam  İlaca yüzde 20 zam 
Esnafa gelir kaybı ve kira desteği Şubat ayı ödemeleri başladı Esnafa gelir kaybı ve kira desteği Şubat ayı ödemeleri başladı
Üretici 'Girdilerdeki ÖTV kaldırılsın' Üretici “Girdilerdeki ÖTV kaldırılsın”
Muğla'da konut satışları yüzde 16.7 azaldı Muğla’da konut satışları yüzde 16.7 azaldı
Fidanlar üreticilere teslim edildi Fidanlar üreticilere teslim edildi
Ekonomi Haberleri

AB ülkelerine günlük 2 bin ton yaş sebze ve meyve gidiyor

Yaş sebze ve meyve ihracatının artması, üreticiyi memnun ediyor. Pandemi tedbirlerine rağmen hafta sonlarında da üretime devam eden çifçiler, yetiştirdikleri ürünleri ihracatçı firmalara yetiştirmeye çalışırken başta Romanya, Ukrayna, Moldova olmak üzere AB ülkelerine günde 2 bin ton yaş sebze ve meyve gidiyor. Türkiye Haller Federasyonu Başkan Vekili Atabey Akgün “Ortaca’dan Kaş’a kadar olan bölgede günlük yaklaşık 90-120 arası tır sevkiyatı var. Yani günlük 2 bin tonun üzerinde bir sevkiyat var. Fiyat da güzel. Üreticilerimiz fiyattan memnun” dedi. Üreticiler de toptan 4-5 TL’den ihracata domates veriyoruz. Fiyat güzel. Ama girdiler çok fazla” diye konuştular.

Emeklilere müjde!

Emeklilere ödenen bayram ikramiyelerinde bu yıl artış yaşanacak. İlk ikramiye Mayıs ayında hesaplarda olacak. İkramiyeyi yeni emekliler ile dul ve yetimler de alacak. Alınacak olan ikramiyeler ise zamlı olacak.

Üyelerine can suyu olmaya devam ediyor

Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, pandemi döneminde üyelerine can suyu olmaya devam ediyor. Ortak sayısı 2 bin 680’e ulaşan kooperatifin dağıttığı kredi miktarı 160 milyon TL’yi bulurken; kredi talebinin oldukça yüksek olduğu kaydedildi. Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı İsmail Başoğlu, “Şu anda dağıttığımız kredi miktarı yaklaşık 160 milyon TL civarında. Ortak sayımız 2 bin 680’e ulaştı. Kişi başına 100 bin TL kredi düşüyor. Kredi taleplerimiz çok. Yapılandırma başvuruları 30 Nisan’da sona erecek” dedi. 

Muğla’nın ekonomik durumu ve potansiyeli değerlendirildi

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı,  Muğla Valisi Orhan Tavlı başkanlığında gerçekleştirilen 2021 yılı 1’inci Ekonomi Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Toplantıda Muğla’nın ekonomik durumu ve potansiyeli ile devam eden kamu ve özel sektör yatırımları, üretim ve istihdam konuları değerlendirildi.

Dalaman Akköprü Barajından milli ekonomiye 'dev' katkı

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından 2011 yılında hizmete alınarak enerji üretiminde büyük katkı sağlayan Muğla Dalaman Akköprü Barajı, milli ekonomiye 1 Milyar 353 Milyon 612 Bin liralık fayda sağladı.

Muğla’da konut satışları yüzde 16.1 azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu 2021 yılı Şubat ayı konut satış istatistiklerini yayımladı. TÜİK Denizli Bölge Müdürü Özer Coşkun Muğla'da konut satışlarının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16,1 azaldığını açıkladı.

GEKA, SOGEP projeleri için proje önerisi bekliyor

Güney Ege Kalkınma Ajansı, Güney Ege'deki sosyal sorunların çözümüne katkı sağlamak amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının koordinasyonunda yürüttüğü 2021 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) için 15 Mart 2021 tarihine kadar proje önerileri bekliyor.

Marmaris’te yeme içme sektöründe ihtiyaçlar devam ediyor

Marmaris Ticaret Odası (MTO) Başkanı S. Mutlu Ayhan, yeme-içme sektörü temsilcisi üyelerine yaptıkları araştırma sonucunda ortaya çıkan ekonomik verilerin karamsar olduğunu, toparlanmanın hızlanması için ilave ekonomik önlem paketine ihtiyaç olduğunu belirtti.

Stantlarda kooperatifte üretilen ürünler yer aldı

Muğla’da hayata geçen Güneşin Kadınları Muğla Kadın Girişimi Üretim İşletme Kooperatifi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla stant açtılar. Stantlarda kooperatifte üretilen ürünler yer aldı.

Başkan Gümüş, Yerkesik Kırsal Kalkınma Kooperatifinde incelemelerde bulundu

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş Yerkesik Kırsal Kalkınma Kooperatifi'ni ziyarette atıl vaziyetteki binanın tüm tadilat, bakım, onarım, çevre ve bahçe düzenlemesi ile peyzaj çalışmalarının Menteşe Belediyesi ekipleri tarafından yapıldığını belirtti.

Fethiye’de ihracat yükselişte

Fethiye ve Seydikemer bölgelerinde ihracat, yükselişe geçti. Fethiye’de son iki ayda ihracat rakamı 30 bin tona ulaşırken her gün yurt dışına 700 ton sebze ve meyve ihraç edildiği belirtildi. Rusya’nın yanı sıra Avrupa ülkeleri de Fethiye ve çevresinden yüklü miktarda sebze ve meyve çekiyor. Fethiye İlçe Tarım Müdürlüğü, analiz işlemlerini yakından takip edip gümrük işlemlerinde de belge kontrollerini sürdürüyor. Türkiye Haller Federasyonu Başkan Yardımcısı Atabey Akgün, “Türkiye ihracatçılarının büyük bir bölümü sevkiyatını Fethiye’den gerçekleştiriyor” dedi.

Çukurköy HİS Göleti kırsal kalkınmaya destek oluyor

Milas Çukurköy mahallesinde yapımı tamamlanan 35 bin m3 su depolama hacmine sahip Çukurköy Hayvan İçme Suyu Göleti, bölge halkının kırsal kalkınmasına büyük destek sağlıyor.

Üretici ve Balıkçılara destek ödemesi bugün başladı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, üretici ve balıkçılara yaklaşık 140 milyon liralık destek ödemesine bugün başlandığını bildirdi.

Semt Pazarı ucuz mu, pahalı mı?

Salı pazarında meyve ve sebzenin marketlere göre daha ucuz olması, vatandaşların Salı pazarını tercih etmesine neden oldu. Esnaflar iş yapamadıklarından dert yanarken, vatandaşlar ise pazarın pahalılığından dert yandı. 

Muğla’da araç sayısı 1 ayda 2 bin 432 arttı

Muğla'da Aralık ayında 528 bin 276 olan motorlu araç sayısı Ocak ayında 2 bin 500 artarak 530 bin 708'e ulaştı.

İlaca yüzde 20 zam 

İlaç fiyatlarına yüzde 20 zam yapılmasına ilişkin kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından bir süredir olmayan ilaçlar, eczane raflarında yer almaya başladı. “Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar” Resmi Gazete’de yayımlandığını belirten Eczacılar Odası Fethiye Temsilcisi Haydar Gülen, “Her yıl Şubat ayında beklenen ilaç zammı gerçekleştirildi” dedi. 

Esnafa gelir kaybı ve kira desteği Şubat ayı ödemeleri başladı

Ticaret Bakanı Pekcan, yönelik şubat ayı gelir kaybı ve kira desteği ödemelerine başladık" dedi.

Üretici “Girdilerdeki ÖTV kaldırılsın”

Domates üreticileri, Rusya’nın açtığı 50 bin tonluk kotanın sevincini yaşarken girdilerdeki ÖTV’nin kaldırılmasını ve borçlarının yapılandırılmasını istiyorlar. Fethiye ve çevresindeki üreticiler, ürettikleri domatesleri iç ve dış piyasaya hazırlarken üretim sırasında büyük emek sarf ettiklerini belirtiyorlar. Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, “Rusya, Türkiye ihracatının yüzde 51’ini çekiyor. Avrupa ülkelerinde yeni pazarlar bulunmasını istiyoruz” dedi.

Muğla’da konut satışları yüzde 16.7 azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu 2021 yılı Ocak ayı Konut Satış İstatistiklerini yayımladı. Bu kapsamda TÜİK Denizli Bölge Müdürü Özer Coşkun tarafından verilen bilgiye göre Muğla ilinde konut satışları yüzde 16,7 azaldı.

Toplam 161 haber.