Sezon bitti, sıra bakımda

Kasım Ayı'nın gelmesi ile havalar soğumaya başlayınca tur teknelerinin sezonu da sona erdi. Sezonun sona ermesinin ardından sıra teknelerinin bakımını yaptırmaya geldi. Tersaneler bakım yaptırmak üzere teknelerin karaya çekilmesini bekliyorlar.

PAYLAŞ
Dost Gazetesi - Dudu Hanım Canğara

Yaklaşık 2 yıldan bu yana tüm Dünyayı etkisi altına alan pandemiden dolayı işleri aksayan ve bekledikleri kazancı elde edemeyen tur tekne sahiplerini sezonun kapanmasının ardından zorlu bir süreç olan tekne bakım işleri bekliyor.Geç başlayıp biten sezonun ardından artık tekneler karaya çekilerek bakımları yapılacak. Bu da tekne sahipleri için masraf demek. Bir çok tekne sahibi bu zorlu süreç akıllarına geldikçe kara kara düşünüyorlar.
Tur tekneleri için sezonun geç başladığını ve bittiğini ifade eden Fethiye’de tersane işletmeciliği yapan Murat Öner “Biz tersane işletmeciliği yapıyoruz. İlçede sadece tur teknelerinin değil herkesin uğradığı bir yer. Pandemiden dolayı işler bu sezon aslında çok geç başladı ve erken bitti” diye konuştu. 
“İNGİLİZLERİN GEÇ GELMESİ TURİZMİ ZORA SOKTU”
Yurt dışından gelişlerin gecikmesi sektörümüzü baya bir sıkıntıya düşürdüğünü ifade eden Murat Öner “Bu sezon küçük tekneler büyük teknelere oranla daha çok iş yaptılar. Büyük tekneler için bu sezon daha zor geçti . İngilizlerin geç gelmesi, yerli turizminin de ülke ekonomisinin kötü olması nedeni ile beklenen kadar yoğun olmaması sıkıntı yarattı. Bu durum duymuş olduğumuz kadarı ile  otellerin birçoğunun açmamasına sebep oldu. Açanlarında 2 ay gibi kısa bir süre çalışması sektörü zorladı.2 ay çalışıp 10 ay kapalı kalma ile bu sektörün ayakta kalması biraz sıkıntılı. Artık tüm insanlarımızın Allah yardımcısı olsun diyoruz.Ama ilçe de herkes malına bakacak. Ekonomi ne kadar giderse bir şekilde yürüyeceğiz.
Pandeminin hala etkisini sürdürdüğünü anlatan Murat Öner “ Korona geçti diye rahatlamamamız lazım. Önlemleri sıkı tutmamız lazım. Korona sayıları arttıkça çok da sevinmemiz gerekiyor. Hala bu hastalıktan ve aşıların birçoğunun yapılmamış olması tabi sektörü, turizmi ve insanları etkiliyor. Zannediyorum çoğaldıkça tekrar kapanmaya gideceğiz diye endişemiz de var” dedi.
“TERSANELER BİR ÇOK SEKTÖRE KATKI SAĞLAR”
Tersane sektörünün bir ilçede bir çok esnafa katkı sağladığına değinen Tersane İşletmecisi Öner “Bu durum tüm ülkeyi etkileyecek. Sadece  tersaneci olarak düşünmeyin .Biz aslında birçok kurum, kuruluşlara ve esnaflara da çok faydası olan bir kurumuz. Elektrikçi, sucu, hırdavatçı, boyacı, marangoz gibi biz birçok sektöre para dağıtan insanlarız. Fethiye’mizi de etkileyecek. Yani bu ne kadar gelir olursa o kadar gider olur. O yüzden sıkıntılı olacak esnaflarımız. Fethiye açısından da zaten bir yığılma var. Marinalarda yer yok herkes nerede duracağını bilmiyor. Özel marina fiyatları çok yüksek. Açıkçası zor günler bizi bekliyor. Ben öyle düşünüyorum” dedi.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN