Kendimize Yolculuk... - DİDEM ÜZERK

Kendimize Yolculuk...


Merhaba;
Size bir hikâye anlatayım ve bu NLP konusunu bitirelim. 
“Mike isminde beş yaşında Avustralyalı bir çocuğa arkadaşları, iki bozuk paradan birini almasını teklif ederler. Paralardan biri bir dolar, diğeri ise daha küçük olan iki dolardır. Mike büyük olan bir doları alır. Arkadaşları, onun ufak paranın daha değerli olduğunu bilmediğini düşünürler. Onunla ne zaman dalga geçmek isteseler, hep aynı teklifte bulunurlar. Mike’ da hiçbir şey bilmiyor ve anlamıyor gibi davranıp bir doları alır. Bir gün yetişkin biri Mike kenara çekip akıl vermek ister. Ufak paranın diğerinden iki kat daha değerli olduğunu söyler. Mike “Evet, biliyorum. Ama ben daha başlangıçta iki doları alsaydım, bana bundan sonra kaç defa aynı teklifte bulunurlar ki?”
Mike daha beş yaşında iken fırsatları değerlendirmeyi öğrenmiş. Yani arkadaşlarının kendisi ile ne kadar dalga geçebileceklerini, kaç tane bir dolar kaybetmeyi göze aldılar ve kayıplarının ne zaman farkına varacaklarını hesaplayıp, durumu fırsata çevirmiş. 
Biz çok aceleci ya da gururlu davranıp düşünmeden hareket ediyoruz. Hesaplamadan karar alıyoruz. Risk almıyoruz. Hayat tartmadan ya da düşünmeden yol alabileceğimiz bir durum değil. Alternatif yollar var ama biz dümdüz gidiyoruz. Hedefe ulaşmak için A- B planları yok. Bunu NLP de kendimize hâkim olmak, sakin olmak ve başkalarının yapabildiği başarıyı kendi yollarımızla kendimize adapte etmemizdir. 
Önce kendimizi tanıyoruz
Ardından çevremizi tanıyıp kendimize rol modeller seçiyoruz. 
Sonra hedefe ulaşılacak yolları belirleyip, yürüyoruz. 
Ve bunları tüm engellere karşı çok sakin ve doğru düşünerek yapıyoruz. 
Hadi sizi kendinizle baş başa bırakıyorum.
Kendinize iyi davranın…

  
 

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
06Ekm

Merhaba

29Eyl

Kendimize Yolculuk...

23Eyl

Kendimize Yolculuk...

28Tem

Kendimize Yolculuk...

24Haz

Kendimize Yolculuk...