Kendimize Yolculuk - DİDEM ÜZERK

Kendimize Yolculuk


Merhaba;
Kendimden bahsetmeyeceğim. Okumak ve eğitim almak beni tabii geliştirdi ama en çok film seyrederken öğrendim. Eski patronlarımdan biri “bakmak ve görmek arasındaki farka dikkat edin. Bakın ama esası, görün” Derdi. Ben de filmleri izlerken görmeye başladım. Son Samuray, Mesajınız Var, Stajyer. Bu filmlerin bana katkısı çok oldu. 
Bak yine kendime döndüm. Anlatacak ne çok şeyim varmış ????
Sizlere bu hafta NLP hakkında bilgi vermek istiyorum. Hadi başlayalım…
Önce nedir bu NLP?
İngilizcesi Neuro Linguistic Programming. Yani, Sinir Dili Programlaması
NLP, en kısa tanımı ile zihni kullanma, kendisinin en iyi olabilme sanatıdır. 
Beyin dilini iyi programlamak için kullanılır. Hepimizin kendimize has duygu ve düşünceleri var ve bunları edindiğimiz deneyimlerle yorumluyoruz. Beyin tüm deneyimleri bilgisayar gibi programlar ve hayata geçirir. 
Yaptığınız bir şeyi daha iyi nasıl yapabilirim sorusunun cevabını NLP uygulayarak bulabiliriz. 1970’li yıllarda Richard Bandler ve John Grinder tarafından ortaya çıkartıldı. İnsanların nasıl daha iyi performans göstereceklerini bulmaya çalışarak geliştirdiler. Kişisel değişimi, gelişimi ve öğrenmeyi kolaylaştırır. Yetişkin, sağlıklı, değişime açık herkese uygulanır. 
Peki nasıl işler?
İç deneyimler ve dış deneyimler etkilidir. İç deneyimler; beş duyu organımızı içerir. Duygularımızla dış dünyada yaptığımız ayrımı, iç dünyamızda da yapabiliriz. Buna modelleme diyoruz. İşi çok iyi yapan birini gözlemliyorsunuz. Sonra sorguluyorsunuz. O yapabiliyor da benim neyim eksik?  Bunu tespit edip geliştiriyorsunuz ve karşınızdakinin iyi yaptıklarını modelliyorsunuz. 
Yani; gözlem, sorgulama ve modelleme. 
Sonra devam edelim…
Kendinize iyi davranın…


 

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
06Ekm

Merhaba

29Eyl

Kendimize Yolculuk...

23Eyl

Kendimize Yolculuk...

28Tem

Kendimize Yolculuk...

24Haz

Kendimize Yolculuk...